Osobní příběh

Certifikát Němčina se SárouJmenuji se Iveta Sára Vltavská. Pocházím z menšího města, které se nachází asi 27 km severozápadně od Prahy, z Kralup nad Vltavou, tedy ze Středočeského kraje. Po studiu v Plzni v letech 1995 – 1998 na ZČU na Pedagogické fakultě jsem se rozhodla v Plzni zůstat natrvalo. Plzeň je krásné město a moc se mi tu líbí.

Proč jsem se rozhodla pro Německý jazyk?

Němčinu jsem se začala učit již v 10 letech, kdy jsem docházela do Zájmového kroužku německého jazyka při tehdejším Kulturním středisku v Kralupech nad Vltavou. Již od začátku mne Německý jazyk moc bavil a líbila se mi jeho logika a přehledná struktura. Zkrátka dobře se mi učil. Vlastně to pro mne nebyl ani moc cizí jazyk, protože moje babička s dědou mluvili plynule německy a já s nimi nebo s rodiči často jezdila na prázdniny do Německa k Baltickému moři. S „živou“ němčinou jsem se tak setkávala již od dětství. V Německu jsme měli přátele, kteří k nám jezdily na dovolenou na chatu uprostřed Křivoklátských lesů a my zase výměnou jezdili na dovolenou k nim do víkendového domu u Baltského moře. Moc se jim u nás líbilo a rádi se k nám vraceli. Pro mne to byla vždy skvělá příležitost procvičit se v Německém jazyce. S jejich dcerou jsem si dlouhá léta německy dopisovala.

Takže když jsem si měla vybrat při studiu na Dvořákově gymnáziu v Kralupech nad Vltavou mezi angličtinou a němčinou, tak moje volba byla jasná - Německý jazyk.

Pobyt v Německu

Ale úplně nejvíc jsem se Německý jazyk naučila při mém tříletém pobytu v Severním Německu v letech 2004 – 2006. Tenkrát v roce 2003 jsem se v Praze seznámila s jedním Němcem. Pocházel ze Šlesvicko-Holštýnska, z města Schleswig (česky: Šlesvik), což bylo 900 km od Plzně. Po roce vzájemných návštěv a dopisování, jsem se rozhodla žít a pracovat nějaký čas v Německu. Před mým pobytem v Německu jsem ještě v Plzni absolvovala tříměsíční soukromý intenzivní kurz Německého jazyka.

Ve Schleswigu, v malém městě v nejsevernějším cípu Německa vzdáleném asi 40 km od hranic s Dánskem, jsem poznala mnoho milých lidí, studovala tu němčinu na Volkshochschule ve Schleswigu, vedla jsem výuku češtiny jednoho bývalého ředitele střední školy ve Flensburgu, toho času již v důchodu. Hodně cestoval a často také jezdil na dovolenou do Čech, které si moc oblíbil. Proto chtěl umět alespoň základy Českého jazyka, aby se mohl u nás lépe dorozumět v restauraci, kavárně, v obchodech, na poště apod. Byl moc sympatický, na výuku dojížděl jednou týdně z Flensburgu do Schleswigu. Hodně jsme si povídali, samozřejmě vše v němčině. A protože to byl bývalý učitel, tak jsem se od něho dozvěděla spoustu zajímavých věcí a vysvětlení o Německém jazyce, která člověk běžně v učebnicích nenajde.

Městečko Schleswig je malebné a jeho poklidná atmosféra se mi moc líbila. „Řeka“ Schlei je vlastně úzký a dlouhý záliv hluboce (42 km) zařízlý do pevniny. Ve městě se nachází také malý romantický přístav a vodě v zálivu se říká „Brackwasser“, což je voda v místech, kde se mísí slaná mořská voda s vodou sladkou vnitrozemskou.  

Také jsem cestovala po Šlesvicko-Holštýnsku. Navštívila jsem například města Flensburg s přístavem u Baltického moře, Husum s přístavem na břehu Severního moře, Kiel, hlavní město Šlesvicko-Holštýnska s obrovským přístavem, kde se konají jedny z největších jachtařských závodů na světě, Lübeck opět s přístavem u Baltského moře, město je známé výrobou vynikajícího marcipánu, mohu potvrdit. :o))

Přátelé i ostatní lidé v Německu byli ke mně moc milí, přesto se mi hodně stýskalo po Čechách, Plzni, příbuzných a přátelích, kteří byli 1000 km daleko, takže jsem je nemohla moc často navštěvovat. A tak jsem se po třech letech opět vrátila domů, do Plzně.

Cesta lektorky Německého jazyka

Po návratu z Německa v roce 2006 jsem začala vyučovat němčinu na soukromé jazykové škole v Plzni, se kterou jsem spolupracovala do roku 2012. Od roku 2013 jsem lektorka německého jazyka „na volné noze“, vyučuji své vlastní žáky a skupiny, vedu firemní kurzy, příležitostně učím pro různé jazykové školy v Plzni nebo v Praze. Individuální či skupinové kurzy – Němčina se Sárou - se konají v Plzni na adrese Denisovo nábřeží 6, v prvním patře budovy.

Němčina se Sárou

Také jsem absolvovala na KCVJS v Plzni – Krajské centrum vzdělávání a jazyková škola, Plzeň - kurzy Německé gramatiky pro pokročilé B2 / C1 a roční Přípravný jazykový kurz Německého jazyka na zkoušku Rakouského jazykového diplomu (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch) ÖSD Certifikát C1 dle Společného evropského referenčního rámce. Zkoušku jsem na konci kurzu úspěšně složila. Oba kurzy vedla úžasná a renomovaná němčinářka Mgr. Jana Chvojková.

Po mé třináctileté praxi lektorky Německého jazyka a také Českého jazyka pro německy mluvící mně stále výuka němčiny i češtiny moc baví a neustále zjišťuji, kolik se toho ještě mohu naučit i já sama při nových kurzech a při výuce s každým dalším studentem. Ráda sleduji německé filmy v originále a musím říct, že německá kinematografie je velmi zajímavá a hodně odlišná od americké, ale i české. Naposledy jsem viděla například Moje schůzka na slepo se životem – k tomuto filmu existuje i kniha, obojí mohu jen doporučit, zvláště pokročilejším zájemcům o německý jazyk. Člověk zde může slyšet skutečnou současnou řeč z každodenního života jedince a společnosti, velmi praktickou a užitečnou slovní zásobu a jazykové obraty.

Německý jazyk je mojí prací i koníčkem, ve kterém člověk nikdy není u konce s objevováním a osvojováním si nové slovní zásoby z dalších nových oborů. Máte-li chuť učit se němčinu se mnou, ať už pro zaměstnání, cestování či jen pro radost, moc ráda Vás přivítám ve svých kurzech.

Těší se na Vás lektorka Německého jazyka Bc. Iveta Sára Vltavská

Němčina se Sárou

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:Němčina se Sárou Plzeň